У организацији Народне библиотеке „Стеван Сремац” у просторијама ове културне установе одржана је трибина под називом „Има ли смисла живети у уметности” у оквиру које је приказан и филм „Трње и ловорике Олге Илић”, сценаристкиње и редитељке Јелене Стојановић у продукцији форум Артистикум из Ниша.

Филм говори о животу и трагичном крају Олге Илић, глумице, зачетнице модерног српског театра, певачице и прве познате Српкиње која се фотографисала обнажена. Ова уметница, која је временом пала у заборав , рођена је у Солуну, а каријеру је је отпочела и завршила у Нишу.  Олга Илић је једна од највећих српских позоришних глумица и зачетница је модерног српског театра. Након Саре Бернар, 1910. године Олга се уписала у историју као први женски Хамлет на Балкану. Одликована је орденом Светог Саве V степена. Иако две улице у Нишу и Новом Саду носе име ове велике уметнице, она је данас скоро заборављена. Филм „Трње и ловорике Олге Илић” је јединствен документарни филм у српској кинематографији, с обзиром да се бави животом и делом неког позоришног уметника пре Другог светског рата. Снимљен је у продукцији Форум Артистикума из Ниша, поводом обележавања 140 година од рођења Олге Илић и 125 година од почетка њеног уметничког рада. Премијерно је приказан на 54. Фестивалу глумачких остварења у Нишу и на Профи Фесту и Фестивалу духовног филма у Зајечару, као и фестивалима у Апатину, Шапцу, Пироту, Кучеву, Новом Бечеју и Прокупљу.

thumbnail (1)

˗ Интересантна ствар код овог филма је да су реакције публике сличне и врло емотивне, јер сам живот ове уметнице, који је и тема филма, враћа у фокус важност неких категорија које смо ми мало у овом брзом темпу живота заборавили, а то су љубав и пријатељство ˗ рекла је ауторка филма.